براي تقويت حافظه و تمركز حواس چه بايد كرد؟

براي تقويت حافظه و تمركز حواس چه بايد كرد؟


مغز قابليت به خاطر سپردن هر موضوعي را داشته و فقط به كمي تمرين و ممارست نياز دارد.
آيا شما هم جزء افراد فراموشكار هستيد؟ آيا مي‌توانيد نام عناصر درس شيمي را به ياد آوريد؟ و يا اينكه تاريخ اولين برخورد با همسرتان را به خاطر مي‌آوريد؟ مسلماً خير. اين به دليل آن است كه حافظه به صورت انتخابي عمل مي‌كند.

برخي از مسائل را به دليل اهميت بيشتر آسانتر از بقيه به ذهن مي‌سپاريم. اما مغز قابليت به خاطر سپردن هر موضوعي را داشته و فقط به كمي تمرين و ممارست نياز دارد. در زير شما را با روش‌هاي بهبود حافظه، آشنا خواهيم كرد.

مسئله– به جاي پرداختن و وارد شدن به مطالب پيچيده روان‌شناسي در زمينه حافظه كوتاه‌مدت و بلندمدت بياييد فقط قرار بگذاريم ديگر مسائلي كه نبايد فراموش مي‌كرديم را از قلم نيندازيم.

براي مثال هر كسي، شايد به غير از معلم شيمي، شما را به خاطر به ياد نياوردن فرمول يك ماده خاص خواهد بخشيد. با اين حال ممكن است هنگامي كه در تخت‌خواب خود دراز كشيده‌ايد به دليل به خاطر نياوردن تلفن دوست صميمي‌تان كلافه و پريشان شويد. در زير مواردي را كه بايد در به ذهن سپردن آنها تلاش نماييد، آورده شده است:

اسامي، شماره‌هاي تلفن، قيافه‌ها، كارها، قرارهاي ملاقات، تاريخ‌هاي تولد، گفت‌وگوها و حقايق.

به ياد نياوردن موارد فوق معمولاً نتيجه توجه نداشتن به اندازه كافي مي‌باشد. اگر برايتان مهم بود هيچ‌گاه فراموش نمي‌كرديد. بار ديگر كمي بيشتر سعي و دقت كرده و ببينيد تا چه اندازه بيشتر موفق خواهيد شد. همچنين مشخص كنيد كه كدام حافظه را داريد: بصري يا سمعي، وقتي اين سوال معلوم شد در موقعيتي بهتر براي بهبود حافظه خود قرار خواهيد گرفت.

راه‌حل:
در اين قسمت نكاتي مهم جهت بهبود مهارت‌هاي به ذهن سپردن مسائل، آمده است:

فعال باشيد– اين در مورد هر چيزي بايد اعمال شود. هنگامي كه در حال شنيدن، تفكر و مطالعه كردن هستيد سعي كنيد از مطالبي كه فرد ديگري به شما گفته، نكته‌برداري كنيد. اگر بي‌حال و غيرفعال باشيد، مغزتان دچار كندي و تعلل خواهد شد و اگر براي فعال بودن تلاش كنيد، ذهنتان آنچه را كه مي‌بيند و مي‌شنود ثبت نموده و راحت‌تر مي‌توانيد آن را به خاطر بسپاريد.

تمركز كنيد– به جزئيات دقت كنيد. در طول روز چيزهاي بسيار زيادي را مي‌شنويم اما تنها آنهايي را به ياد مي‌آوريم كه برايمان اهميت داشته باشد. مسائل مورد اهميت خود را گسترش و بسط دهيد تا بيشتر بتوانيد آنها را به ذهن بسپاريد. يك روش خوب اين است كه همه چيز را حياتي فرض كنيد. وانمود كنيد كه يك كارآگاه جنايي هستيد و هر آنچه كه در پيرامون شما در حال اتفاق افتادن است، حائز اهميت است.

ايجاد پيوستگي نماييد- بين آنچه كه مي‌خواهيد به ياد بسپاريد و آنچه كه قبلا در ذهن داريد ارتباط به وجود آوريد. اين ارتباط مي‌تواند يك‌ رنگ، يك عدد يا يك كلمه هم‌قافيه باشد. براي به خاطر داشتن بخشي از چيزهاي مختلف، تصاويري كه هم‌قافيه با اعداد ‌باشند را براي خود مجسم نماييد. همچنين مي‌توانيد از كلمات مخفف و تركيب اسامي و يا متصل نمودن اول حروف كلمات (مانند حروف ابجد) استفاده كنيد.

تكرار نماييد– روش تنبيه معلم مدرسه‌تان را به ياد داريد؟ هر گاه فردي دچار خطايي مي‌شد، مجبورش مي‌كرد چندين و چند بار مطلبي را بنويسد. تكرار، براي به ذهن سپردن موضوعات كمك كرده و باعث حك شدن آن در مغزتان مي‌گردد. هرگاه فردي را ملاقات مي‌كنيد، شروع به تكرار اسم او در ذهن خود نماييد. وقتي كسي شماره تلفنش را به شما مي‌دهد، چندين بار آن را روي كاغذ نوشته و با صداي بلند تكرار كنيد. اگر مي‌خواهيد مطلبي را حفظ كنيد كافي است آن را چندين بار روي تكه‌اي كاغذ بنويسيد.

اسامي را به هم ربط دهيد– وقتي با كسي كه با او قبلا آشنا شده‌ايد، اما اكنون اسمش را به ياد نمي‌آوريد، برخورد مي‌كنيد، دچار آشفتگي مي‌شويد. مشكل را مي‌توانيد با مرتبط نمودن آن اشخاص با كسي كه به آنها شباهت دارد و يا با واژه‌اي كه با يكي از خصوصيات شخصيتي آنها نزديك است، حل نماييد.

با اسامي آنها بازي كنيد و يك تصوير خيالي از آنها در ذهن خود مجسم نماييد. براي به ياد آوردن اسم فردي مي‌توانيد حروف الفبا را از ابتدا بازگو نموده تا اينكه به حرف ابتداي اسم او برسيد، حتما با اين كار اسم را به خاطر خواهيد آورد.

تصويري با مفهوم ايجاد كنيد- از هر آنچه كه مي‌خواهيد به خاطر بسپاريد، تصويري خيالي در ذهن ايجاد نماييد. موضوعي را در ذهن خود تصور كرده تا بتوانيد همه چيز را به صورتي واضح مشاهده كنيد. سپس وقتي چيزي را فراموش كرديد، اين تصوير را مجسم كنيد تا مغزتان اطلاعات از دست رفته را بازيابي نمايد.

منبع:

http://rie.ir/index.aspx?siteid=75&siteid=75&pageid=300 ترجمه رزيتا شاهرخ

/ 0 نظر / 11 بازدید