به نام خدا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

قطعنامه اولین کنفرانس آموزش زیست شناسی ایران

 

    در تعالیم عالیه اسلام، تعظیم و تکریم دانشمند و پژوهشگران را به صورت موکد لازم می شمارد و در تأیید این امر تا بدانجا پیش می رود که حتی نشستن با دانشمندان و نگاه در چهره آنان را مستوجب پاداش می داند.   دانش زیست شناسی از آن جهت اهمیت خاص دارد که از یک سو سلامت انسان و سایر موجودات به آن وابسته است و از سوی دیگر بررسی پدیده های عالم حیات و پیچیدگی های ساختاری موجودات زنده، بویژه انسان و نظم حاکم  بر سیستم های حیاتی آن، ضمن بر انگیختن تحسین خالق و مخلوق ، ما را به شناخت یگانه هستی رهنمون می سازد.  «مَن عَرَفَ نَفسِه فَقَد عَرَفَ رَبَه»

    در عصر حاضر که پس از قرن ها سستی و رخوت، در سایه تولد مجدد اسلام، پرتو انوار درخشان حمیّت و غیرت و ایثار انسان های آزاده این مرز و بوم بر همگان تابید و حرکت و پویایی کانون های علمیِ ما به همت دانشمندان پر تلاش این مملکت، ما را در ردیف 10 کشور برتر جهان قرار داده است.

     ما اساتید و دبیران شرکت کننده در اولین کنفرانس آموزش زیست شناسی کشور، ضمن تشکر ویژه از سازمان آموزش و پرورش استان گلستان و کلیه همکاران محترمشان در برگزاری بسیار مطلوب این کنفرانس و سعی و تلاش وافر در زنده کردن تفکر توجه به آموزش در دانش زیست شناسی اعلام می داریم که علیرغم موفقیت های جهانی، در حال حاضر به دلیل مشکلات عدیده آموزش زیست شناسی و وضعیت فعلی مدارس، عمیقاً نگران آینده زیست شناسی کشور هستیم و توجه مسئولان برنامه ریزی زیست شناسی، دفتر تألیف کتب درسی و مؤلفان محترم کتب          زیست شناسی و اساتید برجسته و دلسوز دانشگاه های کشور را به نکات زیر جلب کرده و پیگری آن را تا حصول نتیجه مطلوب خواستاریم .

1)     در گذر از نظام ترمی واحدی به سالی واحدی، تعداد واحدهای (ساعات) دروس زیست شناسی دبیرستان به شدت کاهش یافته به طوری که دانش آموزان رشته تجربی از 96 واحد درسی فقط 10 واحد زیست شناسی     می خوانند که برای درک مفاهیم گسترده زیست شناسی در روند ادامه تحصیل در این رشته ناکافی بوده و آینده زیست شناسی کشور را با چالش جدی مواجه می کند بر این اساس ما خواهان اصلاح تعداد واحدهای      زیست شناسی در رشته تجربی مطابق استانداردهای جهانی هستیم.

2)     حذف واحد آزمایشگاه زیست شناسی از دروس رشته تجربی با هیچ منطق و معیاری سازگار نیست، زیرا با توجه به حجم زیاد کتب درسی و ناکافی بودن وقت، معلم فرصت لازم برای انجام کارهای آزمایشگاهی در ساعات تئوری را ندارد. ما به لحاظ انجام آزمایش و فعالیت های علمی و تأثیر آن در یادگیری و افزایش توان مهارتی دانش آموزان خواهان بازگرداندن واحد آزمایشگاه در واحدهای درسی رشته تجربی می باشیم.

3)     با توجه به اهمیت دانش زیست شناسی در حفظ سلامت انسان ها به حذف درس بهداشت و محیط زیست از رشته های انسانی و ریاضی  معترض بوده و این عمل را مغایر با کسب مهارت های لازم برای شهروندان کشور به منظور دستیابی به زندگی سالم می دانیم و معتقدیم جامعه از پیامد این تصمیم به لحاظ مادی و معنوی     آسیب های جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد. بنابراین توجه مدیران و تصمیم گیران تعلیم و تربیت کشور را به ارائه حداقل دانش و مهارت لازم، برای حفظ سلامت شهروندان کشور، جلب می نماییم.

4)     با توجه به رشد روز افزون جمعیت در دو قرن اخیر و فشار بی حدّ انسان به طبیعت و منابع طبیعی، امروزه بحث محیط زیست، مدیریت و حفاظت از آن به عنوان یک موضوع و معضل جهانی مطرح است تا بدانجا که این مسئله به عنوان یکی از شاخص های توسعه کشورها محسوب می شود. در همین ارتباط ضروری است واحد مدیریت و حفاظت از محیط زیست به منظور کسب مهارت های لازم برای زندگی اجتماعی که از اهداف آموزش وپرورش عمومی است، برای کلیه رشته های نظری و مهارتی لحاظ گردد.

5)     با توجه به اشکالات عمده موجود در کتب درسی به لحاظ ساختاری، علمی و محتوایی، به منظور پرهیز از تکرار و تداوم آن پیشنهاد می شود تیم مؤلفین شامل تمامی گرایش های زیست شناسی و با تسلط علمی بالاتری انتخاب شوند. و به منظور اعمال نکات ظریف آموزشی از دبیران مجرب در تألیف کتب استفاده شود.

6)     با توجه به لزوم برگزاری چنین کنفرانس هایی برای ارج نهادن به پژوهش و پژوهشگر و تبادل تجربیات و ارتقای دانش و مهارت همکاران، خواهان تداوم برگزاری چنین همایش های علمی ـ آموزشی به صورت سالیانه        می باشیم.

      در پایان از مؤلفین محترم کتب درسی،اساتید محترم دانشگاه ها و دبیران محترم زیست شناسی سراسر کشور که با علاقمندی وافر و حضور فعال خود در ارتقاء بهره وری این کنفرانس علمی ـ آموزشی جدیّت نشان دادند تشکر و قدر دانی می نمائیم.

 

                                                          شرکت کننده در اولین کنفرانس

                                                     آموزش زیست شناسی دبیران زیست شناسی سراسر کشور

                                                          گرگان 8 – 10 آذر 84

 

/ 0 نظر / 14 بازدید